Umów się na trening:

Michał Ziułek
tel. 600749355
Ul. wernera 5
Radom

Ten wpis jest dla osób które uprawiają kolarstwo, a rower to dla nich coś więcej niż środek transportu. I najważniejsze chcą zwiększać swoje możliwości w sporcie.

Można przyjąć ze oprócz CX (przełaju) sezon kolarski jest zakończony. Czy to jednak oznacza koniec treningów? NIE! To powinien być początek pracy nad motoryką, czyli ogólną sprawnością ciała. 

Ćwiczenia ukierunkowane pod kolarstwo.


Jakie są zalety przygotowania motorycznego dla kolarza?


Dobra Motoryka pozwala wykorzystać w pełni potencjał wydolności zawodnika poprzez normalizacje napięcia mięśniowego, poprawę propriorecepcji, równowagi oraz zwiększenie siły mięśni.

W praktyce zwiększa to kontrole nad rowerem i zmniejsza straty energii związane z przeniesieniem mocy na pedał.

Motoryka to jakość ruchu, dzięki czemu ruchy wykonujemy ekonomiczniej z większa świadomością oraz bez niepotrzebnych kompensacji typu “bujanie” tułowiem podczas podjazdów. Warto również wiedzieć, ze zła jakość ruchu to duże ryzyko kontuzji i przeciążeń układu ruchu.


Na ogólną sprawność zawodnika składają się:

  • Gibkość
  • Siła
  • Szybkość
  • Koordynacja
  • Wytrzymałość
  • Równowaga

Aby sprawnie jeździć rowerem konieczne są wszystkie te cechy, a ich rozwój nie ogranicza się tylko do treningu rowerowego. Tyczy się to szczególnie zawodników młodych oraz dorosłych, którzy swoją przygodę ze sportem zaczęli po okresie dorastania.

Trening jak zwykle dostosowywany jest do indywidualnego poziomu zawodnika, jego mocnych i słabych stron w taki sposób aby najskuteczniej poprawić wyniki w konkretnej dyscyplinie sportu.

Przygotowanie motoryczne jest doskonałym uzupełnieniem treningów na trenażerze – ze względu na zaangażowanie mięśni posturalnych i poprawę czucia ciała w przestrzeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *