umów się na trening:

Michał tel. 600749375
Radom
Wernera 5

Nawiązując do poprzedniego postu przedstawię podstawową ocenę sprawności zawodnika. Do oceny posłużyłem się testem FMS (functional movement screen) dzięki któremu w szybki sposób można sprawdzić ogólną sprawność. Tak jak wydolność zawodnika sprawdzana jest na badaniach wydolnościowych tak przy treningu motoryki przydatne jest sprawdzenie stanu wyjściowego.

FMS nie jest metodą diagnostyczną ale w bardzo prosty sposób dowiadujemy się gdzie zawodnik ma braki i na jakim poziomie jest jego ogólna sprawność fizyczna. Na tej podstawie układany jest program ćwiczeń. Po realizacji cyklu treningowego test jest powtarzany w celu kontroli postępów, co jest wymierne i motywuje zawodnika.

Test składa się z 7 “prostych” ćwiczeń:

  1. PRZYSIAD
  2. WYKROK
  3. PRZEJŚCIE NAD PRZESZKODĄ
  4. POMPKA
  5. STABILNOŚĆ ROTACYJNA TUŁOWIA
  6. RUCHOMOŚĆ BARKÓW
  7. DŁUGOŚĆ HAMSTRING

Podczas każdego z etapów oceniana jest jakość ruchu i sposób wykonania zadania.

Zadanie dla Ciebie na teraz to wykonanie wszystkich 7 etapów.

Jak Ci poszło?

Jeżeli jesteś z siebie zadowolony/na i nie miałeś problemu z żadnym ćwiczeniem to Ci gratuluje 🙂 choć dobrze byłoby aby test ocenił wykwalifikowany trener.

Jeżeli natomiast coś sprawiało trudność, nie wykonałeś/łaś pełnego zakresu ruchu lub nie byłeś/aś w stanie utrzymać równowagi to jest to element do poprawy.

W tym celu najlepiej umówić się z trenerem przygotowania motorycznego na zajęcia i instruktarz ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu. Dróg do poprawy jest kilka w zależności od przyczyny: od najprostszych typu wzmocnienie grupy mięśni, poprzez rozluźnienie tkanek po naukę ruchu. Kluczowym elementem jest rozumienie mechanizmów związanych z ruchem człowieka i na tej podstawie dobranie odpowiednich ćwiczeń o poprawnym stopniu trudności.

Do miłego 😉

Michał

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *