Zbliżamy się do końca sezonu kolarskiego w kalendarzu już ostatnie imprezy sportowe, które i tak większość traktuje jako dobrą zabawę a nie poważne ściganie. Można przyjąć, że jesteśmy na finiszu długiego ale i pięknego sezonu.
Jeżeli masz za sobą intensywny sezon startowy to najprawdopodobniej Twoje ciało jest mniej sprawne. Być może nie odczuwasz tego ale w większości przypadków tak właśnie jest.
Z pewnością potrzebujesz odpoczynku, lecz odpoczynek bierny to nie wszystko, bo potrzebny jest również przemyślany ruch.
Po sezonie rowerowym poprzez liczne mikrourazy mięśni i brak skutecznego rozciągania bardzo prawdopodobne jest, że ruchomość Twojego ciała jest ograniczona. Inne grupy mięsniowe ze względu na mocno izolowaną pracę na rowerze są zaniedbane i osłabione. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie prowadzi do dysbalansu mięśniowego co za tym idzie zaburzeń postawy ciała i finalnie prowadzi do mniejszej sprawności układu ruchu.
Co zatem zrobić aby zadbać o ogólną sprawność i zdrowie po sezonie kolarskim?
- Zredukuj objętość oraz intensywność treningów rowerowych. W niektórych przypadkach korzystne będzie również totalne odstawienie roweru na jakiś czas (1-3 tygodni) Oprócz odpoczynku fizycznego na pewno odpręży to naszą głowę i w nowy sezon wejdziemy z większą energią.
- Zacznij się ruszać! Jazda na rowerze w głównej mierze pobudza nasz układ krążeniowo oddechowy, a przez większość czasu jazda odbywa się w siedzącej pozycji, wykonując niemalże izlowane ruchy kończynami dolnymi w małym zakresie ruchu (nie do pełnego wyprostu i nie do pełnego zgięcia – tylko w zakresie największej siły mięśni) Znajdź taką dyscyplinę, która porusza całe ciało, a jednocześnie będzie Ci się podobała. Do wyboru masz między innymi: pływanie, taniec, zajęcia jogi, fitnes, aerobik, pilates, wspinaczka (np. ścianka wspinaczkowa) czy trening na siłowni.
- Ogranicz spożycie węglowodanów. Zmniejszone obciążenia treningowe zmniejszą również Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Co za tym idzie aby nadmiar kalorii nie odłożył się w tkance tłuszczowej powinieneś mniej spożywać. Oczywiście liczy się ogólny rozrachunek z całego dnia lub nawet tygodnia więc jak raz na jakiś czas pozwolisz sobie na solidną uroczystą kolacje czy obiad to nic wielkiego się nie stanie. Naturalne będzie również, że nabierzesz około 2-3 kg masy więcej.
- Udaj się do fizjoterapeuty na profilaktyczny przegląd swojego ciała. W myśl sentencji lepiej zapobiegać niż leczyć fizjoterapeuta podpowie Ci jakie partie mięśniowe rozciągać jakie wzmacniać i nauczy Cię jak poprawnie wykonywać zalecone ćwiczenia.
- Wykonaj kontrolne badania krwi i skonsultuj je z lekarzem lub specjalistą. Po sezonie warto wykonać większy pakiet, który z pewnością da wgląd w kondycje Twojego ciała. Podstawowe badania to: morfologia, OB, analiza ogólna moczu, kreatynina, elektrolity, TSH i lipidogram. Warto zbadać dodatkowo poziom żelaza, ferrytyny, witaminy B12 i witaminy D.
Dzięki wykonaniu tych prostych czynności:
- będziesz wiedział nad czym powinieneś pracować i być może jakie produkty powinieneś włączyć do swojej diety.
- wejdziesz w przyszły sezon w pełnym zdrowiu
- poprawisz samopoczucie
- Przygotujesz ciało do treningu siłowego.