Można by odpowiedzieć krótko – kolarz trenuje, a rowerzysta jeździ rowerem. Czy to jednak wystarczy? Co kryje się pod słowem TRENING?
Trening to świadoma i zaplanowana aktywność fizyczna mająca na celu podniesienie możliwości wysiłkowych organizmu.
Istotnym elementem treningu jest odpoczynek, czyli odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta uwzględniająca proces treningowy.
Wracając jednak do sedna, trening w kolarstwie to również rozruch poranny, rolowanie, ćwiczenia mentalne, wizualizacja, masaż, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.
W dzisiejszym sporcie bardziej lub mniej świadomie profesjonalni kolarze stosują powyższe techniki w celu poprawy osiągnięć. Na pewnym poziomie zaawansowania dają wielka przewagę, której nie można osiągnąć poprzez zwiększenie objętości lub intensywności treningów rowerowych.
Organizm człowieka jest jak łańcuch, który pomimo tego że wzmacnia się pod wpływem treningu, to wymaga odpowiedniego smarowania i czyszczenia oraz dbania o niego. Bez takiego działania często kończy się przygoda ze sportem poprzez kontuzje, przeciążenia i znużenie sportem.
Co wiec możesz zrobić będąc amatorem?
- Znajdź dyscyplinę uzupełniającą wymagająca pełnego zakresu ruchów, angażujace cale ciało.
- Roluj się więcej
- [aktualizacja] stosuj trening siłowy również po za rowerem
- Stosuj wizualizacje swoich startów
- Odżywiaj się regularnie i zadbaj szczególnie o żywienie około treningowe.
- Most important – zachowaj równowagę z życiem prywatnym i pracą. Nie myśl w 100% o rowerze. Wykonaj wszystkie treningowe czynności i wyłącz “spalare”. Jesteś amatorem i nie zmieni tego Twój entuzjazm. Zajmij się swoimi obowiązkami “Rob swoje”. Takie podejście zwiększy Twoją efektywność w życiu, a jednocześnie nie będzie wypalało Twojej motywacji treningowej.
- [aktualizacja]Jeżeli trening nie wpływa na Ciebie pozytywnie, nie dostrzegasz efektów przestań go wykonywać. Najprawdopodobniej robisz coś źle. Skonsultuj się z osobami bardziej doświadczonymi.